Trogir

Trogir jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji, w okręgu Splicko-Dalmatyńskim w Chorwacji. Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


W centrum tego sredniowiecznego otoczonego murami miasta znajduja sie zamek, wieza, i okolo 10 kosciolow z budynkami i palacami z czasow romanzyzmu, gotyzmu, renesansu i baroku.


Najwazniejsze zabytki:

  • Katedra św. Wawrzyńca - zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193. Obok katedry stoi dzwonnica z XIV wieku.
  • Brama Lądowa - przebudowana w XVI wieku w jasnym kamieniu. Na gzymsie nad łukiem umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura bł. Jana z Trogiru - patrona miasta.
  • Pałac Stafileo - zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
  • Pałac Čipiko, pałac w stylu renesansowym zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie trogirskiej rodziny Čipiko.

Čiovo – wyspa położona na zachód od Splitu, połączona od XV wieku ze stałym lądem podnoszonym mostem z miastem Trogir. Wyspa nie posiada cieków ani źródeł wody. Na wyspie znajduje się wiele zatok. Największa z nich - zatoka Saldun jest zamknięta z trzech stron. Na Čiovie znajduje się sporo zabytków, m.in. dominikański klasztor św. Krzyża, klasztor św. Antoniego, kościół św. Jakuba oraz najstarszy Najświętszej Marii Panny, położony w pobliżu morza. Tzw „Brama do Ciovo“ jest jednym z najciekawszych miast w tym regionie. Dzieki zroznicowanemu programowi wieczornemu i zabytkom powinno sie tutaj spedzic nawet wiecej niz jeden dzien. Na wyspie (oprocz czesci Trogiru) znajduje sie piec dalszych miasteczek: Slatine, Arbanija, Žedno, Okrug Gornji und Okrug Donji.


W okregu Gornij, na zachod od Ciovo, znajduje sie najpopularniejsza plaza nudystow. Zabiera ona jednak tylko mala czesc ponad 3-kilometrowej plazy. Znajduje sie jakies 4 km od centrum Trogiru. Morze jest tam przezroczyste i spokojne, az zaprasza do nurkowania i kapania. Jest tutaj poza tym wiele szkolek do nurkowania oraz wypozyczalnia jet-ski.

  • Trogir
  • Trogir
  • Trogir
  • Trogir