Výlety

Geografická poloha Trogiru a ostrovu Ciovo nabízí mnoho možností pro denní výlety a ekxurzie.

SPLIT:

Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější letoviska, které se rozprostírají na chorvatském pobřeží, se zařazuje také městečko SPLIT "pýcha celého Chorvatska". Je druhým největším městem Chorvatska.Historické centrum města Split včetně Dioklecianského paláci bylo v roce 1979 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. V historické části města leží Kathedrale Sveti Duje (Katedrála svaté Duje). V minulosti katedrála sloužila jako mauzoleum císaře Diokleciána. Z její věže si můžete vychutnat překrásný pohled na město. Podrumi (přeloženo "sklepa") tvoří z části velmi dlouhé chodby nacházející se pod Diokleciánskym palácem. Denní světlo uvítáte opět na překásném náměstí paláce Peristil. Jádro starého města se nachází na východním konci poloostrova Marjan. Kromě toho je Split důležitým dopravním uzlem. Jeho přístav představuje pro většinu stredodalmatínskych ostrovů (Brač, Hvar, Šolta, ale i vzdálenějších ostrovů Vis či Lastovo) jediné trvalé spojení. Ze splitském přístavu jezdí denně četné trajekty k okolním ostrovům. Rovněž se odtiaľo využitím pravidelných trajektů dostanete do města Dubrovník, Rijeka, Pescara a do města Ancona. Přímo u moře, podél zátoky v historockej části přístavu leží Riva, pěší zóna, která se stala nejznámějším symbolem města.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
DUBROVNIK:


Město se nachází na jihu Chorvatska v oblasti Adria. Na základě jeho kulturní důležitosti a staletí trvajícím politickým mimořádným postavením je označováno také jako "Perla Adrie" nebo "Chorvatské Atény". V roce 1979 zařadilo UNESCO Dubrovník do celosvětového seznamu památek kulturního dědictví. Dubrovnik byl jedním z nejvýznamnějších center v historii rozvoje chorvatského jazyka a literatury. Pocházeli odsud četní významní chorvatští básníci, umělci, vědci, matematici a fyzici. Toto město je dodnes považováno za kulturní centrum Chotvátska. Dubrovník je rovněž jedním z nejkrásnějších měst v celé středomořské oblasti a tím i centrem cestovního ruchu. Neustále stoupajícím rozvojem se postupně stává mezinárodně oblíbeným střediskem jestsetov a členem mezinárodní vysoké společnosti. Městské zdi Dubrovníku jsou 1940 metrů dlouhé, místy až šest metrů široké s možností jejich v celé jejich délce (za poplatek) projít. Kromě toho se v letních měsících červenci av srpnu od roku 1950 konají každoroční Dubrovnické letní slavnosti (Dubrovacko ljetne igre) s různými akcemi v oblasti expresivních umění. V Dubrovníku se nachází i mezinárodní letiště. Výstavba dálnice A1 do Dubrovníku je plánována nejdříve na rok 2010. Dotud se do Dubrovníku dostanete pouze přes chorvatskou národní cestu D8 ("Jadranské magistrála"). Od Dubrovníku západně ležícího mostu Franjo-Tuđman, přes záliv Rijeka Dubrovacko vede obchvatem přes Dubrovník a prostřednictvím dvou přípojů se ve městě spojuje.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
BRAČ:


S jeho rozlohou 396 km ² je třetím největším ostrovem a zároveň jeho Vidovu Goro (také Monte Sveti Vid) a její 778 m ostrovem s nejvyšší vyvýšenina Adrie. Patří k Chorvatsku a leží před pobřežím střední Dalmácie, v blízkosti přístavu Split. Hlavním městem s počtem obyvatel převyšujícím 3000 je Supetar. Během léta zde v téměř hodinových intervalech připlouvají trajekty (v zimních měsících zřídka), jejichž přeprava mezi pevninou trvá přibližně hodinu. Dalším přístavem trajektů je Sumartin, který spojuje ostrov s Makarskou. Bol je turistickým centrem Brače. V bezprostřední blízkosti tohoto místa leží Zlatý roh, nebo také chorvatsky Zlatni rat, údajně nejkrásnější pláž Chorvatska. Svou osamoceném polohou na jižním probreží ostrova Brač je Byl nejen nejstarším městečkem ostrova, ale i jedním z nejznámějších míst týkajících se cestovního ruchu v celé Adrii. Kromě zajímavých historických památek zde můžete obdivovat i nádherné kouzlo přírody. Východním i západním směrem od Bolu se nacházejí mnohé zálivy a překrásné pláže. Nejznámější pláž, Zlatni rat, je podle mnohých zároveň nejkrásnější pláží celé Adrie. Tento cíp se oblázková pláž se zlatavým pískem je výjimečným přírodním úkazem: Pláž je totiž pokaždé jiná. Záleží to od přílivu a odlivu, místních vodních proudech a větru. Těmito vlivy mění svůj tvar, někdy je zahnutá doprava a jindy zas doleva. Díky svému tvaru ale má i výhodu v tom, že vždy jedna část pláže je větrná a druhá ne.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
HVAR:


Hvar je chorvatský ostrov v Adrii, který se nachází před chorvatským pobřežím. Podlouhlý ostrov je čtvrtým největším ostrovem Adrie. Ostrov je zejména v letních měsících turisty velmi oblíbený. Cestovní ruch zde hraje rozhodující roli.Základní existenční zdroje pro obyvatele vedle turistice tvoří výsadba levandulových polí a výroba dalších produktů (například levandulového oleje nebo levandulových polštářků), jakož i lisování hroznů a výroba vynikajícího vína. K nejznámějším vínům tohoto ostrova patří výborný Zlatan Plavac, jakož i téměř černý Faros, získané z hroznů Mali Plavac, jehož nejlepší vinice se nacházejí na strmě stoupajících svazích na jižní straně ostrova. Pozornost si zaslouží také víno Ivan Dolac, jedno z velmi tmavých vín získané z hroznů Mali Plavac, jakož i Bogdanuša, které pripamína velmi suché Sherry. Hvar je s pevninou Chorvatska spojen přes trajekty ze Starého Gradu do Splitu, Sućuraju do Drvenik, jakož i přes pobřežní lodní linie Rijeka - Dubrovnik. Město Jelsa leží na severní straně dalmatinského ostrova Hvar. Je obklopeno dvěma největšími horami ostrova a to, Nikola a Hum. Podle počasí je možné z ostrova vidět sousední ostrov Brač a jeho pevninu. Katamarán Jadrolínie jezdí denně mezi Jelsa a přístavem Split. K sousedním ostrovem se bez problémů dostanete pronajme si jedné z mnoha lodí. Rovněž se do susdených měst dá přepravit i autobusovou dopravou. Obec Jelsa nabízí také několik pamětihodností, které se vyplatí vidět. Mezi ně patří například Perivoj (zábavní park) z roku 1870. Jelikož je Jelsa jako i celé Chorvatsko ovlivněno katolickou vírou, nacházejí se zde četné kaple a kostely, především hradní kostel Hl. Maria. K nejkrásnějším místům Jelsa patří Náměstí svatého Ivana ak němu patřící kaple. Najdete jej v histrorickom centru města Jelsa.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
NÀRODNÝ PARK KRKA:


V roce 1985 byl prohlášen za národní park a je zároveň sedmým národním parkem Chorvatska. Je vzdálen přibližně 17 km od města Šibenik a rozpíná se na povrchu o velikosti 109 km ². Park se skládá z mnoha jezer, vodopádů a kaskád. Jedinečná je i flóra a fauna. Nejznámějším vodopádem je Skradinski Buk. Jeho okolí je poseto četnými turistickými stezkami. Další atrakcí jsou malé stánky s fíky, ostružina a dalšími delikatesami jakož i malé stánky se suvenýry. Na Visovackom jezeře loď zastaví u ostrůvku Visovac, na kterém si můžete prohlédnout františkánky klášter s krásným parkem. V minulosti sloužil klášter jako ochrana před tureckými dobyvateli. Dodnes byly zachovány poklady klášterní knihovnu.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
RIEKE CETINA:


Řeka Cetina, která ve svém téměř stu kilometru ústí v adriánskom moři, zformované v průběhu staletí působivé rokle s hlubokými výřezy, kaskády a vodopády. Křišťálově čistá voda láká k osvěžení. Řeka Cetina je jedním z nejkrásnějších míst Chorvatska. Splav Cetina je jedinečným zážitkem pro turisty, pro ty odvážnější se rafting na řece stane nezapomenutelným. V překrásné přírodní scenérii dalmatské Zagory protéká řeka přes četné velkolepé kaňony, impozantní horské masivy a skalní útesy. Oblast v okolí řeky Cetina má obrovský historický a archeologický význam.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
Medugorje:


Međugorje je obec v Bosně-Herzegovině. Međugorje leží v části Čitluk, většinově Chorvaty obývaná část Hercegoviny. Historie Medjugorje je většinou velmi dobře známá zejména katolíkům. Šest dětí se v roce 1981 hrálo v horách mezi obcemi Međugorje a Bijakovići, když se jim zjevila svatá Panna a promluvila na nich. Jak děti oznámili tento příběh svým rodičům, nechtěli jim uvěřit. Ale zjevení pokračovali dále, nepřestávaly, svatá Panna se zjevovala zas a zas, dokud všichni skeptici neztratili jakoukoli pochybnost. Odhaduje se, že od prvních zjevení dodnes, navštívilo toto malé místo okolo15 milionů lidí.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image