Výlety

Geografická poloha Trogiru a ostrovu Ciovo ponúka veľa možností pre denné výlety a ekxurzie.

SPLIT:

Medzi najznámejšie a najnavštevovanejšie letoviská, ktoré sa rozprestierajú na chorvátskom pobreží, sa zaraďuje aj mestečko SPLIT "pýcha celého Chorvátska". Je druhým najväčším mestom Chorvátska. Historické centrum mesta Split vrátane Dioklecianského palácu bolo v roku 1979 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. V historickej časti mesta leží Kathedrale Sveti Duje (Katedrála svätej Duje). V minulosti katedrála slúžila ako mauzóleum cisára Diokleciána. Z jej veže si môžete vychutnať prekrásny pohľad na mesto. Podrumi (preložene "pivnice") tvoria z časti veľmi dlhé chodby nachádzajúce sa pod Diokleciánskym palácom. Denné svetlo uvítate opäťna prekásnom námestí paláca Peristil. Jadro starého mesta sa nachádza na východnom konci poloostrova Marjan.Okrem toho je Split dôležitým dopravným uzlom. Jeho prístav predstavuje pre väčšinu stredodalmatínskych ostrovov (Brač, Hvar, Šolta, ale aj vzdialenejších ostrovov Vis či Lastovo) jediné trvalé spojenie. Zo splitského prístavu premávajú denne početné trajekty k okolitým ostrovom. Takisto sa odtiaľo využitím pravidelných trajektov dostanete do mesta Dubrovnik, Rijeka, Pescara a do mesta Ancona. Priamo pri mori, pozdĺž zátoky v historockej časti prístavu leží Riva, pešia zóna, ktorá sa stala najznámejším symbolom mesta.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
DUBROVNIK:


Mesto sa nachádza na juhu Chorvátska v oblasti Adria. Na základe jeho kutúrnej dôležitosti a stáročia trvajúcim politickým mimoriadnym postavením je označované aj ako „Perla Adrie“ alebo „Chorvátske Atény“. V roku 1979 zaradilo UNESCO Dubrovník do celosvetového zoznamu pamiatok kultúrneho dedičstva. Dubrovnik bol jedným z najvýznamnejších centier v histórii rozvoja chorvátskeho jazyka a literatúry. Pochádzali odtiaľto početní významní chorvátski básnici, umelci, vedci, matematici a fyzici. Toto mesto je dodnes považované za kultúrne centrum Chotvátska. Dubrovník je takisto jedným z najkrajších miest v celej stredomorskej oblasti a tým aj centrom cestovného ruchu. Neustále stúpajúcim rozvojom sa postupne stáva mezinárodne obľúbeným strediskom jestsetov a členov mezinárodnej vysokej spoločnosti. Mestké múry Dubrovníka sú 1940 metrov dlhé, miestami až šesť metrov široké s možnosťou ich v celej ich dĺžke (za poplatok) prejsť. Okrem toho sa v letných mesiacoch júly a v auguste od roku 1950 konajú každoročné Dubrovnícke letné slávnosti (Dubrovačke ljetne igre) s rôznymi podujatiami v oblasti expresívnych umení. V Dubrovníku sa nachádza aj medzinárodné letisko. Výstavba diaľnice A1 do Dubrovníka je plánovaná najskôr na rok 2010. Dotiaľ sa do Dubrovníka dostanete výlučne cez chorvátsku národnú cestu D8 ("Jadranska Magistrala"). Od Dubrovníka západne ležiaceho mostu Franjo-Tuđman, cez záliv Rijeka Dubrovačka vedie obchvatom ponad Dubrovník a prostredníctvom dvoch prípojov sa v meste spája..


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
BRAČ:


S jeho rozlohou 396 km² je tretím najväčším ostrovom a zároveň jeho Vidovou Gorou (taktiež Monte Sveti Vid) a jej 778 m ostrovom s najvyššou vyvýšeninou Adrie. Patrí k Chorvátsku a leží pred pobrežím strednej Dalmácie, v blízkosti prístavu Split. Hlavným mestom s počtom obyvateľov presahujúcich 3000 je Supetar. Počas leta tu v takmer hodinových intervaloch zastavujú trajekty (v zimných mesiacoch zriedka), ktorých preprava medzi pevninami trvá približne hodinu. Ďaľším prístavom trajektov je Sumartin, ktorý spája ostrov s Makarskou. Bol je turistickým centrom Braču. V bezprostrednej blízkosti tohto miesta leží Zlatý roh, alebo tiež chorvatsky Zlatni rat, údajne najkrajšia pláž Chorvátska. Svojou osamotenou polohou na južnom probreží ostrova Brač je Bol nielen najstarším mestečkom ostrova , ale aj jedným z najznámejších miest týkajúcich sa cestovného ruchu v celej Adrii. Okrem zaujímavých historických pamiatok tu môžete obdivovať i nádherné čaro prírody. Východným i západným smerom od Bolu sa nachádzajú mnohé zálivy a prekrásne pláže. Najznámejšia pláž, Zlatni rat, je podľa mnohých zároveň najkrajšou plážou celej Adrie. Tento cíp so štrkovitou plážou so zlatistým pieskom je výnimočným prírodným fenoménom: Pláž je totiž zakaždým iná. Záleží to od prílivu a odlivu, miestnych vodných prúdoch a vetra. Týmito vplyvmi mení svoj tvar, niekedy je zahnutá doprava a inokedy zas doľava. Vďaka svojmu tvaru ale má aj výhodu v tom, že vždy jedna časť pláže je veterná a druhá nie.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
HVAR:


Hvar je chorvátsky ostrov v Adrii, ktorý sa nachádza pred chorvátskym pobrežím. Podlhovastý ostrov je štvrtým najväčším ostrovom Adrie. Ostrov je najmä v letných mesiacoch turistami veľmi obľúbený. Cestovný ruch tu zohráva rozhodujúcu úlohu. Základné existenčné zdroje pre obyvateľov popri turizme tvoria výsadba levanduľových polí a výroba ďaľších produktov (ako napríklad levanduľového oleja alebo levanduľových vankúšikov), ako aj lisovanie hrozna a výroba vynikajúceho vína. K najznámejším vínam tohto ostrova patrí výborný Zlatan Plavac, ako aj takmer čierny Faros, získané z hrozna Mali Plavac, ktorého najlepšie vinice sa nachádzajú na strmo stúpajúcich svahoch na južnej strane ostrova. Pozornosť si zaslúžia taktiež víno Ivan Dolac, jedno z veľmi tmavých vín získané z hrozna Mali Plavac, ako aj Bogdanuša, ktoré pripamína veľmi suché Sherry. Hvar je s pevninou Chorvátska spojený cez trajekty zo Stareho Gradu do Splitu, Sućuraju do Drvenika, ako aj cez pobrežné lodné línie Rijeka - Dubrovnik. Mesto Jelsa leží na severnej strane dalmatínskeho ostrova Hvar. Je obklopené dvoma najväčšími vrchmi ostrova a to, Nikola a Hum. Podľa počasia je možné z ostrova vidieť susedný ostrov Brač a jeho pevninu. Katamarán Jadrolínie premáva denne medzi Jelsou a prístavom Split. K susedným ostrovom sa bez problémov dostanete prenajatím si jednej z mnohých lodí. Takisto sa do susdených miest dá prepraviť aj autobusovou dopravou. Obec Jelsa ponúka takisto niekoľko pamätihodností, ktoré sa oplatia vidieť. Medzi ne patrí napríklad Perivoj (zábavný park) z roku 1870. Keďže je Jelsa ako aj celé Chorvátsko ovplyvnené katolíckou vierou, nachádzajú sa tu početné kaplnky a kostoly, predovšetkým hradný kostol Hl. Maria. K najkrajším miestam Jelsi patrí Námestie svätého Ivana a k nemu patriaca kaplnka. Nájdete ho v histrorickom centre mesta Jelsa.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
NÀRODNÝ PARK KRKA:


V roku 1985 bol vyhlásený za národný park a je zároveň siedmym národným parkom Chorvátska. Je vzdialený približne 17 km od mesta Šibeníka a rozpína sa na povrchu o veľkosti 109 km². Park pozostáva z mnohých jazier, vodopádov a kaskád. Jedinečná je aj flóra a fauna. Najznámejším vodopádom je Skradinski Buk. Jeho okolie je posiate početnými turistickými chodníkmi. Ďaľšou atrakciou sú malé stánky s figami, ostružinami a inými delikatesami ako aj malé stánky so suvenírmi. Na Visovackom jezere loď zastaví u ostrovčeka Visovac, na ktorom si môžete prehliadnuť františkánky kláštor s krásnym parkom. V minulosti slúžil kláštor ako ochrana pred tureckými dobyvateľmi. Dodnes boli zachované poklady kláštornej knihovne.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
RIEKA CETINA:


Rieka Cetina, ktorá v svojom takmer stom kilometri ústi v adriánskom mori, vyformovala v priebehu stáročí pôsobivé rokliny s hlbokými výrezmi, kaskády a vodopády. Krištáľovo čistá voda láka k osvieženiu. Rieka Cetina je jedným z najkrajších miest Chorvátska. Splav Cetinou je jedinečným zážitkom pre turistov, pre tých odvážnejších sa rafting na rieke stane nezabudnuteľným. V prekrásnej prírodnej scenérii dalmatínskej Zagory preteká rieka cez početné veľkolepé kaňony, impozantné horské masívy a skalné útesy. Oblasť v okolí rieky Cetina má obrovský historický a archeologický význam.


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
Medjugorje:


Međugorje je obec v Bosne-Herzegovine. Međugorje leží v časti Čitluk, väčšinovo chorvátmi obývaná časť Herzegoviny. História Međugorja je väčšinou veľmi dobre známa najmä katolíkom. Šesť detí sa v roku 1981 hralo v horách medzi obcami Međugorje a Bijakovići, keď sa im zjavila svätá Panna a prehovorila na nich. Ako deti rozpovedali tento príbeh svojim rodičom, nechceli im uveriť. Ale zjavenia pokračovali ďalej, neprestávali, svätá Panna sa zjavovala zas a zas, kým všetci skeptici nestratili akúkoľvek pochybnosť. Odhaduje sa, že od prvých zjavení dodnes, navštívilo toto malé miesto okolo15 miliónov ľudí..


 • Image
 • Image
 • Image
 • Image